avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1313 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Documente insotitoare borderoului de achizitie
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Documente insotitoare borderoului de achizitie

Buna ziua,
Vreau sa trec niste bunuri, de la persoana fizica, la persoana fizica autorizata, nu neaparat proprietate personala, ci si cateva cumparate de la alte persoane fizice.
Am inteles ca se trec in borderoul de achizitie.
Valorile nu depasesc 1800 de lei.

Pentru fiecare bun - o foaie din borderoul de achizitie?
Pentru fiecare persoana fizica - o foaie cu toate obiectele in borderoul de achizitie?
Ce documente sunt necesare ca sa sustina insemnarile din acest borderou? Contract vanzare-cumparare? daca da, stiti unde pot gasi un model acceptat?
Cel mai recent răspuns: big_bughy , utilizator 16:24, 14 Mai 2013
Iar bunurilor din proprietate personala, care sunt trecute pe PFA, li se specifica o valoare care poate fi dedusa?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Borderou achizitie bitu bitu buna ziua, sunt nevoit sa lucrez cu borderou de achizitie, pentru cumpararea unor produse de la persoane fizice. Pentru plata acestor persoane trebuie sa scot ... (vezi toată discuția)
Cum cumpar de la un crescator? ancalacusta ancalacusta Cum poate achizitiona o firma un produs, lana, de exemplu, de la un crescator de oi pentru a fi totul perfect legal? Ma intereseaza daca acest crescator ... (vezi toată discuția)
Mijloc fix pfa venit real iulia_pop iulia_pop Daca am o masinarie(am cumparat-o pe numele meu) pe care vreau sa o trec pe pfa-ul meu pe venit real, pentru a fi folosita in interesul pfa-ului si sa-mi deduc ... (vezi toată discuția)