Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe un cont bancar din strainatate
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe un cont bancar din strainatate

Buna ziua,

In acest moment am o poprire pe conturile mele din cauza neplatii unei datorii. Lucrez in Romania, contul este in Romania si primesc un salariu in acel cont dar ulterior ma voi muta in strainatate. Acolo voi lucra si voi primi salariul intr-un cont din acea tara.

Daca pe un cont din Romania exista o poprire, executorul judecatoresc poate folosi acest drept pentru a bloca conturile din strainatate?

nu
Pentru recuperarea unor creante cu caracter transfrontalier poate fi luata in considerare obtinerea unei somatii de plata europeana, care ofera creditorilor posibilitatea sa recupereze o creanta necontestata printr-o procedura uniforma la nivelul statelor membre ale Uniunii Europene.

In orice situatie insa, recuperarea unor creante pe teritoriul unui stat membru al Uniunii Europene se va efectua in conformitate cu dispozitiile imperative ale statului respectiv cu privire la titlurile executorii straine ce pot fi puse in executare, conditiile si modalitatile specifice de executare.
sa inteleg si eu....daca sa zic maine deschid un cont bancar in ungaria,dupa cat timp va fi blocat de catre finante? mentin ca un cont deschis in romania este blocat dupa 2-3 luni