Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie de somaj in caz de expirare CIM pe ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie de somaj in caz de expirare CIM pe perioada determinata

Buna seara,
Eu am un contract pe perioada determinata si anume 23 iulie 2012-30 iunie 2013.
Intrebarea mea este daca aceasta perioada acopera stagiul de cotizare de 12 luni pt a obtine ajutorul de somaj (fara a mai apela la o adeverinta de la locul anterior de munca)? Eu am socotit ca ar fi exact 12 luni, deoarece pe luna iulie am primit salariu integral. In caz contrar stiu ca trebuie sa solicit si adeverinta tip de la locul anterior de munca. Ati putea sa ma lamuriti va rog daca luna iulie 2012 intra in calcul avand in vedere data inregistrarii contractului?
Multumesc frumos !
Medicul de familie sau orice alt medic elibereaza adeverinte medicale care sa ateste starea dvs de sanatate si capacitatea dvs de munca si care sa fie conforme cu realitatea. Daca acestea nu corespund adevarului va raspunde disciplinar in fata Colegiului medicilor si penal in fata organelor de urmarire penala.
In cazul in va veti angaja, anterior angajarii, vi se va solicita efectuarea unor vizite medicale necesare ocuparii postului respectiv. Acestea sunt diferite in functie de postul ocupat. In fisa de aptitudine va scrie daca sunteti apt sau nu de munca.
Florin Cioca, Consilier juridic
Pe adeverinta pentru somaj medicul de familie va scrie "apt pentru munca, cu urmatoarele restrictii (conditii):... " si insira care sunt restrictiile (conditiile).