Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... parti in contract mai mult de (2) doua
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

parti in contract mai mult de (2) doua

Buna ziua,

Exista posibilitatea incheierii unui contract intre mai mult de doua parti contractante?
De exemplu, contract de prestari servicii intre societati comerciale.

Multumesc.
trandafir2, moderator
Nu este posibil. Pentru ca de exemplu, in cazul expus de dvs. o parte este cea care prestează serviciul (prestatorul), iar celalalta parte este beneficiarul serviciului.
Este posibil ca prestatorul sa subcontracteze cu alta persoana, dar acesta este deja alt contract, intre el si acea persoana.
Este posibil ca mai multe societati comerciale sa se asocieze si sa presteze un anume serviciu, dar in contractul pe care il vor incheia cu beneficiarul, acele societati vor reprezenta o parte a contractului, si anume prestatorul serviciului respectiv, iar beneficiarul va fi de cealalta parte.
Ariel_tm, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Speta este:
Platforma industriala mare, santier naval.
Acolo activeaza mai multe firme cu specificul lor constructii /reparatii etc (mai mult sau mai putin afiliate). Pentru externalizarea unor servicii, sa zicem ssm, resurse umane etc ...este legal(?), se poate face contract (?) de catre prestator servicii pe de o parte si mai multi beneficiari (firmele de acolo) pe de alta parte?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Pai ...noi suntem prestatorii. Toti ceilalti sunt beneficiari.