Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Permis suspendat - pierdut plangere, obligatie de ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Permis suspendat - pierdut plangere, obligatie de predare

Buna ziua!!
In 2011 septembrie am avut permis suspendat pentru 30 zile!! In februarie 2012 a fost respinsa cererea mea de anulare a permisului.
Nu am fost sa ridic hotarearea definitive si irevocabile, articolul 118 alin 4 si 4 spune ca in teremne de 15 zile de la data ramanerii definitive si irevocabile trebuie sa prezint permisul , ceea ce nu am facut!!
Intrebare : Daca cineva a fost sau este in situatia mea , ce se poate intampla ? De ce nu am primit nimic de la politie? Intre timp am mai luat o amenda dar nu ma intrebat nimic d e permis !!Unde ma incadrez cu aceasta fapta ???
Va multumesc !!!

Mariasa a scris:

ce se poate intampla ? De ce nu am primit nimic de la politie?

Art.118. -
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.
(5) Neprezentarea contravenientului în termenul prevăzut la alin. (4), în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitării dreptului de a conduce.

trebuie sa mergeti sa ridicati hotararea judecatoreasca si impreuna cu permisul sa le predati politiei pentru efectuarea perioadei de suspendare 30+30 = 60 zile.
Asta stiam si eu ca trebuie... insa ce se intampla daca nu merg la politie????
se va considera ca ati condus cu permisul suspendat, fapta se incadreaza in categoria infractiunilor, se intocmeste dosar penal.

Art.118. -
(4) În termen de 15 zile de la data pronunţării hotărârii judecătoreşti prin care instanţa a respins plângerea împotriva procesului-verbal de constatare a contravenţiei, contravenientul este obligat să se prezinte la serviciul poliţiei rutiere care îl are în evidenţă pentru a preda permisul de conducere.

Art.86. -
(2) Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul sau tramvai de către o persoană al cărei permis de conducere este necorespunzător categoriei sau subcategoriei din care face parte vehiculul respectiv sau permisul i-a fost retras sau anulat ori căreia exercitarea dreptului de a conduce i-a fost suspendată sau care nu are dreptul de a conduce autovehicule în România se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
cyan, moderator
Mariasa a scris:

Asta stiam si eu ca trebuie... insa ce se intampla daca nu merg la politie????

Cand vor avea ei hotararea, va veni un politist cu decizie, sau asa ceva, de suspendare. In cazul meu, au trimis-o dupa vre-o 3 ani de la terminarea procesului.
Multumesc ! deci nu ai predat nici tu permisul>?????