avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedarea pãdurilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedarea pãdurilor

Bună ziua,
Astăzi se mai poate revendica dreptul de proprietate asupra pădurilor? care ar fi ultima lege în domeniu care reglementează această situație? dreptul de peemțiune al statului asupra terenurilor forestiere mai exista?
Încerc să-mi scriu licența pe acestă temă și realizez că lucrurile devin din ce în ce mai complicate, orice sugestie este bine venită.
Vă mulțumesc!
LEGEANr. 1 din 11 ianuarie 2000 pentru reconstituirea dreptului de proprietate asupra terenurilor agricole şi celor forestiere, solicitate potrivit prevederilor Legii fondului funciar nr. 18/1991 şi ale Legii nr. 169/1997
Text in vigoare incepand cu data de 25 iulie 2005
Text actualizat in baza actelor normative modificatoare, publicate in Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, pană la 22 iulie 2005: - Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 102/2001, aprobată cu modificări prin Legea nr. 400/2002;
- Legea nr. 400/2002; - Legea nr. 204/2004; - Legea nr. 247/2005.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nulitate absoluta titlu proprietate emil6702 emil6702 Buna seara! Sunt amenintat ca voi fi chemat in judecata de un alt mostenitor pt declararea nulitatii absolute a titlului de proprietate deoarece mama mea nu ... (vezi toată discuția)
Legea aplicabila pentru protectia proprietatii Admin Admin Haideti sa definim impreuna legile (numar, an si titlu) care se aplica ideii de proprietate privata in Romania. Codul civil este o astfel de lege. Dar ... (vezi toată discuția)
Fond funciar rarev2005 rarev2005 Am si eu problema...daca ma puteti ajuta... Bunicul meu este mostenitor al unui teren in Voluntari....impreuna cu fratelel sau....Fratele sau a facut cerere ... (vezi toată discuția)