Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Repartizare dividende
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Repartizare dividende

buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu o nelamurire:

-din cate am inteles dividentele se pot scoate dupa 3 luni de la infiintare (daca e bine ce stiu, daca nu corectati-ma),intrebarea mea dupa aceste 3 luni se pot scoate in fiecare luna/
multumesc.
Buna ziua,

Dividendele se pot repartiza numai in urma aprobarii situatiilor financiare anuale de catre AGA. Practic, acestea se pot ridica numai dupa inchiderea unui an financiar. Nu exista reglementari care sa stabilieasca repartizarea dividendelor la trei luni de la infiintare.

Numai bine
Dividentete la societate se pot scoate dupa inchiderea ex. financiar si repartizare
profitului la dividente,cu Hot. AGA si declarare si plata impoz. pe dividente.

www.avocatnet.ro/content/art...