avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 491 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar pensie- vechime-stagiu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar pensie- vechime-stagiu

Care este varsta de pensionare (pensie anticipata) pentru o persoana (barbat) nascut in aprilie 1953, vechime totala 37 ani, din care 23 lucrati in grupa II-a de munca.
Calculatorul "la pensie" imi da 60 ani si 6 luni...

Multumesc.
Ultima modificare: Luni, 13 Mai 2013
Herra_, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Limita de varsta la 60 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece are indeplinit (si depasit) stagiul complet de cotizare se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (pentru cei 23 de ani lucrati in gr. a II-a de munca).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani (adica oricand de acum inainte).

4. Pensia anticipata sau anticipata partiala nu se mai pun in discutie deoarece solicitarea lor se poate face tot la 60 de ani.
adica oricand de acum inainte


:D multumesc ca ati explicat ca pentru mine...:giggle:

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand se poate iesi la pensie ? ellenap ellenap Buna ziua.Pentru un barbat nascut pe 13.10.1954 cu o vechime in munca de 35 ani din care 9 ani grupa II-a.La ce varsta poate iesi la pensie? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Pensionare anticipatã GRANDELFILOMITA GRANDELFILOMITA Hristos a înviat! Soţul meu este născut în mai 1953. A lucrat 22 ani şi4 luni în condiţiile grupei a II-a de muncă. A mai beneficiat de 18 luni ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta boban81 boban81 Ma poate ajuta cineva sa-mi spuna cand pot iesi la pensie?Sunt nascut in 1953 luna 6 am o vechime de 10 ani la grupa 1,11 ani si 11 luni la grupa 2 si 8 ani la ... (vezi toată discuția)