Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... dosar pensie- vechime-stagiu
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

dosar pensie- vechime-stagiu

Care este varsta de pensionare (pensie anticipata) pentru o persoana (barbat) nascut in aprilie 1953, vechime totala 37 ani, din care 23 lucrati in grupa II-a de munca.
Calculatorul "la pensie" imi da 60 ani si 6 luni...

Multumesc.
Herra_, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:

-Limita de varsta la 60 de ani.
1. Pentru un barbat nascut in aprilie 1953 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Deoarece are indeplinit (si depasit) stagiul complet de cotizare se reduce varsta standard de pensionare cu 5 ani (pentru cei 23 de ani lucrati in gr. a II-a de munca).

3. Poate solicita pensie pentru limita de varsta la 60 de ani (adica oricand de acum inainte).

4. Pensia anticipata sau anticipata partiala nu se mai pun in discutie deoarece solicitarea lor se poate face tot la 60 de ani.
adica oricand de acum inainte

:D multumesc ca ati explicat ca pentru mine...:giggle: