Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand se poate iesi la pensie ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand se poate iesi la pensie ?

Buna ziua.Pentru un barbat nascut pe 13.10.1954 cu o vechime in munca de 35 ani din care 9 ani grupa II-a.La ce varsta poate iesi la pensie?
Va multumesc.
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in muca de 2 ani si 3 luni(3 luni/an).
35+2 si 3 = 37 de ani si 3 luni de stagiu.
Limita de varsta la 63 de ani si 6 luni.
Pensie anticipata partiala la 60 de ani.
Atentie:
Conditia de stagiu pentru pensie anticipata partiala este de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Carp Mircea, utilizator
1. Pentru un barbat nascut in octombrie 1954 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 9 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 1 an si 6 luni (65/0 - 1/6 = 63 de ani si 6 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 3 luni (35/0 +2/3 = 37 de ani si 3 luni).

3. Poate solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani si 6 luni, in aprilie 2017;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in octombrie 2014.

4. - Daca solicita pensie anticipata partiala cu data de 13.10.2014, diminuarea pensiei va fi de 31,5%.
- In aprilie 2017 pensia anticipata partiala se transforma in pensie pentru limita de varsta si se elimina diminuarea (se emite o noua decizie de pensionare).