Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Punerea in miscare a actiunii penale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Punerea in miscare a actiunii penale

Buna ziua
La sfarsitul lunii aprilie am fost citat sa ma prezint la Politie in calitate de invinuit pt. insalaciune.Fiind plecat din tara ( muncind cu contract de munca) nu am reusit sa ma prezint.Am angajat un avocat caruia i s-a spus ca dosarul este la Parchet, definitivandu-se cercetarile, si ca s-a pus in miscare actiunea penala.
Va rog sa-mi spuneti in acest caz o sa mai fiu citat de Parchet pt. prezentarea materialului de urmarire penala si eventual sa dau declaratie, sau se inaiteaza dosarul in instanta in vederea judecarii in lipsa si ,eventual sa se ia masuri de arestare preventiva in lipsa?
O sa va citeze obligatoriu la prezentarea materialului de urmarire penala,dar lipsa d-voastra nu impiedica efectuarea actului.Daca asistenta juridica e obligatorie(in fct de speta d-voastra)prezentarea material de u.p se face cu asigurarea prezentei aparatorulu d-voastra sub sanct. nulitatii absolute,cu exceptia unor cazuri.Arestarea preventiva se poate da si in lipsa,dar asta inseamna ca in secunda 2 trebuie sa va prezentati si d-voastra cu gentuta la politie