avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Ajutor social si pensie de urmas
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Ajutor social si pensie de urmas

Buna ziua,
Daca tatal meu a murit,iar mama mea nu are niciun venit ,decat urmeaza sa primeasca acea pensie de urmas ,i se mai poate acorda si un ajutor social?
Va multumesc si astept raspunsul dumneavoastra.
Cel mai recent răspuns: BEN46 , utilizator 12:14, 14 Mai 2013
Depinde cat este pensia de urmas ?
Pentru a beneficia de ajutor social nu trebuie sa depaseasca

Nivelurile pentru VMG sunt următoarele:

Persoana singură = 0.25 x ISR = 125 lei
Familia formată din 2 persoane = 0.45 x ISR = 225 lei
Familia formată din 3 persoane = 0.63 x ISR = 315 lei
Familia formată din 4 persoane = 0.78 x ISR = 390 lei

Stabilirea dreptului la ajutorul social se realizeaza, de catre primari, prin dispozitia acestora bazata pe cererea si documentele doveditoare depuse de solicitant, precum si pe ancheta sociala efectuata de serviciul de specialitate, iar plata dreptului se va aproba prin decizia directorului agentiei teritoriale pentru prestatii sociale .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala CYBORG CYBORG Buna ziua! Am si eu doua intrebari 1.Referitor la acordarea ajutorului social si la ancheta sociala zice asa:\\"Bunuri mobile:aparatura electronica, precum ... (vezi toată discuția)
Pot beneficia de ajutor social? lumi1602 lumi1602 Buna ziua, Sunt o persoana in cautarea unui loc de munca de 2 ani de zile. Nu am avut nici somaj si vreau sa stiu daca pot beneficia de ajutor social, ... (vezi toată discuția)
Cuantumul ajutorului social pentru o persoana singura adria05 adria05 As dori sa stiu care este valoarea ajutorului social pt o persoana singura, care nu are in intretinere copii? (vezi toată discuția)