Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Alcool in aer de 0.84
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Alcool in aer de 0.84

Am si eu o problema..in septembrie 2011 am fost prins de un echipaj al politiei rutiere cu o alcoolemie de 0.84 si in sange 1.50 si 1.30 la a doua proba..a trecut timpu si acum in sfarsit ma chemat in instanta la primu termen ca din cate am inteles nu o sa se termine asa usor..ce pot sa fac acum si la ce sa ma astept?Va multumesc! #-o
Cu siguranţă nu se va termina nici aşa uşor şi nici prea bine.Aţi putea, dacă aveţi noroc, să primiţi o pedeapsă cu suspendare , în anumite condiţii.Însă cert veţi primi o condamnare .
Da, probabilitatea este destul de mare sa primiti o pedeapsa cu suspendare dar daca convingeti instanta ca regretati sincer comiterea faptei.
Daca nu va rezulta ca manifestati regret este posibil ca instanta sa considere ca trebuie sa fiti reeducat in regim de detentie si sa stati dupa gratii cateva luni bune.
Usor nu se va termina deoarece probabil o sa fiti condamnat, insa se va termina repede daca recunoasteti fapta si nu mai aveti alte probe de administrat.
In cazul in care veti recunoaste fapta, conform art.320 ind.1 cod procedura penala, veti beneficia de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsa si procesul se va termina la primul termen,
Daca nu aveti antecedente penale, puteti beneficia de o pedeapsa cu suspendare conditionata, conform art.81 cod penal.
Am recunoscut fapta si am regretat in fata judecatorului..Am primit un an cu suspendare si 3 ani nu stiu pentru ce..dar nu este definitiva am inteles ca pot face procurori recurs in termen de 10 zile,mai pot sa patesc ceva?Ce nu am voie sa fac acum un an de zile sau 3 ani?Va multumesc