Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Alcool in aer de 0.84
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Alcool in aer de 0.84

Am si eu o problema..in septembrie 2011 am fost prins de un echipaj al politiei rutiere cu o alcoolemie de 0.84 si in sange 1.50 si 1.30 la a doua proba..a trecut timpu si acum in sfarsit ma chemat in instanta la primu termen ca din cate am inteles nu o sa se termine asa usor..ce pot sa fac acum si la ce sa ma astept?Va multumesc! #-o
In privinta permisului , desi v-am raspuns deja, ma repet, dupa 1an de la data ramanerii definitive a hotararii de condamnare.
Art. 116. - Oug/195 2002
(1) Persoana al cărei permis de conducere a fost anulat ca urmare a rămânerii definitive a unei hotărâri judecătoreşti de condamnare pentru una dintre faptele prevăzute la art. 114 alin. (1) şi la art. 115 alin. (1) se poate prezenta la examen pentru obţinerea unui nou permis de conducere, pentru toate categoriile avute anterior, după caz, dacă a intervenit una dintre situaţiile următoare:
..........................................
b) a trecut un an de la data graţierii pedepsei sau a rămânerii definitive a hotărârii judecătoreşti prin care s-a dispus suspendarea condiţionată a executării pedepsei ori suspendarea executării pedepsei sub supraveghere.

In privinta reabilitarii, veti fi reabilitat de drept, dupa expirarea termenului de incercare de 3 ani, daca vor fi indeplinite conditiile art 86 c.pen.
Art. 86
Reabilitarea în cazul suspendării condiţionate a executării pedepsei
Dacă condamnatul nu a săvârşit din nou o infracţiune înăuntrul termenului de încercare şi nici nu s-a pronunţat revocarea suspendării condiţionate a executării pedepsei în baza art. 83 şi 84, el este reabilitat de drept.