avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj de folosinta locuri de veci
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj de folosinta locuri de veci

Buna ziua,

Am un act de concesiune comun cu fostul sot pentru 2 locuri de veci. Cum pot imparti acest act de concesiune fara partaj, costuri enorme si fara a pierde ani cu astfel de actiuni. Mentionez ca nu se poate discuta cu fostul sot si nici nu stiu de unde sa il iau sau unde sa ii trimit vreo hartie.
Multumesc.
daca aveti morti in el sunteti in coproprietate continua si fortata...
daca nu aveti morti in el urmati regulile partajului comun
ma surprinde ca v-ati facut planuri asa "lungi"...in conditiile avatarului dvs si a sotului fugit:D
@milicadamian nu sunt in coproprietate , dreptul de concesiune nu este drept de proprietate..acu zic si eu....nu dau cu parul... B-)

Pot face un partaj de folosinta.
pai da
nu pot face partaj de folosinta daca au morti...
si asta pentru ca groapa cu morti e ca acoperisul de la vila cu un etaj
Ba pot face partaj de folosinta chiar daca au decedati acolo mentionand in partaj ca nu vor dezgropa osemintele Decat cu aprobarea rudelor daca nu sunt rudele celor decedati ...desi nu cred. Acest lucru se practica si la donatia locurilor de veci.... :)
:) daca nu ai dreptate nu ti-o face singura
indiviziunea mormintelor cu morti e ca acoperisul cu 7 apartamente cu un parter...continua si fortata
apoi, nu-i ca la ape/recurs cum ca renunti la calea de atac si fata....e irevocabil sentinta
hai sa nu aiurim chiar daca unii o fac:)

[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 14 Mai 2013
ContSters290615, utilizator

Alte discuții în legătură

Loc de veci in concesiune pe viata coralina coralina Am un loc de veci cu certificat de mostenitor de la mama meu,ptr un loc de veci in judetul Galati.Este ingropat tatal meu ,acum 40 ani. Vreau sa-l donez ... (vezi toată discuția)
Profanare de mormant, exhumare fara permisiunea proprietarului ContSters379157 ContSters379157 Buna ziua, Ma confrunt cu o problema si as dori putina consultanta daca se poate. Sunt proprietarul unui loc de veci, unde a fost demult, in 1986 inmormantat ... (vezi toată discuția)
Locuri de veci, disputa intre mostenitoare. ce spune legislatia in acest caz? Marioara Maftei Marioara Maftei Doua locuri de veci luate in concesiune de la o parohie de catre doi soti in viata, fiecare avand cate o fiica din casatoriile precedente. In anul 2000 sotul ... (vezi toată discuția)