Forum Discuţii juridice Executare silită popriri din pensie
Discuție deschisă în Executare silită

popriri din pensie

sotul este pensionar . pensia este grevata de 2 popriri a doi creditori, respectiv unul ipotecar cu contract de fidejisiune si un alt creditor cu bilet la ordin investit cu formula executorie.
sotiei i s-a stabilit de catre instanta sa primeasca de la sot o sulta in valoare de 200.000 lei. sotul nu are alte venituri decat pensia.
1. cum trebuie sa procedeze sotia pentru a popri pensia sotului pentru plata sultei?
2. ce prioritate are sulta fata de celelalta doua popriri?
3. pana la ce procent din pensie este poprita aceasta in cazul prezentat.
multumesc.
sotul sau fostul sot? ati facut partaj in timpul casatoriei, sau ati si divortat?

fata de venitul din pensie nu aveti nicio prioritate, dimpotriva, bancile au prioritate ( daca luam in considerare ordinea prevazuta de art. 563 vechiul cod de procedura civila )

Aveti prioritate la executarea imobilului partajat ( daca e un imobil) prin inscrierea sultei in cartea funciara, sau asupra mobilelor partajate, prin inscrierea in AEGRM.
ContSters214341, utilizator
Pensiile pot fi urmarite pana la o treime pentru orice datorie.-art 728 alin 1 lit a cpr civ si urm.)
In ipoteza in care sunt mai multe urmariri asupra aceleasi sume, urmarirea nu poate depasi jumatate din venitul lunar net al debitorului, indiferent de natura creantelor
Daca venitul debitorului este mai mic decat salariul minim net pe economie, acesta poate sa fie urmarit numai asupra partii ce depaseste jumatate din acest cuantum.
Ca sa popriti pensia sotului, trebuie sa va adresati executorului judecatoresc, care va proceda la investirea titlului executoriu si la infiintarea popririi.