avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 737 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constituire rezerva legala
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constituire rezerva legala

Firma a fost infiintata anul trecut. A inregistrat profit de 8.642lei, iar capitalul social este 1000 lei. E corect sa constitui rezerva legala in suma de 200 lei ( 20 % din capitalul social) ? Sau trebuie sa iau minim 5 % din 8642 lei ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornelia Tulpan , Contabil 16:24, 15 Mai 2013
Conform art. 22 alin (1) lit. a) din Codul fiscal, contribuabilul are dreptul la deducerea rezervei legale, in limita unei cote de 5% aplicata asupra profitului contabil, inainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile si se adauga cheltuielile aferente acestor venituri neimpozabile, pana ce aceasta va atinge a cincea parte din capitalul social subscris si varsat sau din patrimoniu, dupa caz, potrivit legilor de organizare si functionare.

In cazul Dvs,.5% din profit este mai mare decat 20% din capitalul social subscris si varsat, astfel ca 200 lei este rezerva legala deductibila, daca 8.642 este profitul contabil.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2013
Cornelia Tulpan, Contabil
Mai am o dilema.. Am inregistrat pe luna decembrie 2012 constituirea rezervei
121 = 129 200 lei si 129 = 106 200 lei. Astfel profitul net a devenit 8.442 lei, dar nu imi mai ies corelatiile in bilant si anume F10 rand 36 C2 ( cont 121 sold creditor 8.442 lei) cu F 20 rand 67 C2 ( profit exercitiu financiar 8.642 lei ), caci in F20 nu am cum sa inregistrez rezerva distribuita de 200 lei. Cum sa procedez?

Totodata firma are total active, dar si CA sub 35.000 euro, dar nu am optat pentru sistemul simplificat de contabilitate. Firma are 2 asociati, iar unul din ei este administrator, care totodata s-a angajat ca director economic. Este corect sa semneze aceeasi persoana bilantul si la Administrator si la Intocmit?
Buna ziua,

Nota contabila 121 = 129 se inregistreaza pentru valoarea totala a soldului contului 121, la inceputul anului urmator(in ianuarie 2013).

Acesta este motivul pentru care nu va ies corelatiile celor doua formulare.

Numai bine
Contarea pentru repartizarea sumei de 200 lei la rezerva legala este gresita.
Corect este numai 129=1061 200 lei.
La inceputul exercitiului financiar 2013, se efectueaza inregistrarea contabila:
121=117 (cu diferenta)
121=129 200 lei

In opinia mea, referitor la semnarea de catre administrator a situatiei financiare si pentru directorul economic, avand in vedere ca raspunderea ii apartine administratorului, pentru modul in care este organizata si condusa contabilitatea firmei, conform Legii contabilitatii(82/1991), "art. 10. – (1) Răspunderea pentru organizarea şi conducerea contabilităţii la persoanele prevăzute la art. 1 alin. (1)-(4) revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligaţia gestionării entităţii respective.'', nu cred sa fie vreo problema. Mai ales ca asociatii, conform Legii societatilor comerciale (31/1990) pot fi si alariati ai societatii din care fac parte.
Nu exista incompatibilitate intre calitatea de asociat / administrator si cea de salariat cu o anumita functie. Nu exista o prevedere expresa, dar nici interdictie.
:)

Ultima modificare: Miercuri, 15 Mai 2013
Cornelia Tulpan, Contabil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Repartizare profit ramonica_bubu ramonica_bubu Buna ziua! Am o firma infiintata in 2009. Vreau sa fac bilantul si am facut inregistrarea 129=1061 pt constituirea rezervei legale (cu suma 20% din ... (vezi toată discuția)
Impozit profit ortansa.teodora ortansa.teodora Buna ziua, Am urmatorul caz:o firma infiintata in anul 2008 si care a incheiat anul pe pierdere(6483lei).Doresc sa recalculez impozitul pe profit pe trim.3, ... (vezi toată discuția)
Rezerve legale anairam_unid anairam_unid Rezervele legale se calculeaza in fiecare an ?In ce luna se inregistreaza in decembrie sau in ianuarie aceste rezerve?Care este nota contabila 129=1061 apoi se ... (vezi toată discuția)