Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general repartizare profit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

repartizare profit

Buna ziua!

Am o firma infiintata in 2009. Vreau sa fac bilantul si am facut inregistrarea 129=1061 pt constituirea rezervei legale (cu suma 20% din capitalul social) si nu stiu daca trebuie sa fac la 31.12.2009 129=117 si in ianuarie 2010 121=129 sau in decembrie doar constitui rezerva si in ianuarie fac 121=117?
Dar pentru o firma care are pierdere ce inregistrari se fac?

Multumesc anticipat!
5% din profitul contabil pana la nivelul a 20% din capitalul social este deductibila rezerva .
Ai raspuns corect la sf :
in decembrie doar constitui rezerva si in ianuarie fac 121=117?

Dar pentru o firma care are pierdere ce inregistrari se fac?

invers 117 = 121
In decembrie 129=1061 cu 5% din profitul net dar nu mai melt de 20% din capitalul social.
In ianuarie 121=129 si 121=117 cu diferenta.
5% este limita maximă de deductibilitate a rezervei legale, aplicată asupra profitului contabil, înainte de determinarea impozitului pe profit, din care se scad veniturile neimpozabile şi se adaugă cheltuielile aferente acestora, până ce se atinge a cincea parte din capitalul social subscris şi vărsat
multumesc