Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Necesitate semnare demisie si acte necesare in cazul ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Necesitate semnare demisie si acte necesare in cazul trimiterii in somaj

Buna ziua
firma face restructurari si angajatii sunt trimisi in somaj .Intrebarea mea este angajatul trebuie sa semneze demisia ? sau ce acte trebuiesc intocmite.
Multumesc
Ganditi-va insa de doua ori inainte sa-i puneti demisia pe birou superiorului dv., pentru ca persoanele care inceteaza raportul de munca prin demisie nu primesc somaj. Potrivit reprezentantilor Agentiei Nationale pentru Ocuparea Fortei de Munca (ANOFM), nu beneficiaza de plata indemnizatiei de somaj persoanele care se incadreaza in una din urmatoarele situatii:

- persoanele care la data solicitarii dreptului de somaj refuza un loc de munca potrivit pregatirii, situat la o distanta de cel mult 50 km de localitatea de domiciliu;
-persoanele care refuza participarea la servicii pentru stimularea ocuparii si de formare profesionala oferite de agentiile pentru ocuparea fortei de munca;
- in cazul in care sunteti absolventi de liceu, iar la data solicitarii dreptului de somaj urmati o forma de invatamant superior;
-daca ati incetat raporturile de munca prin acordul partilor sau prin demisie.

In cazul in care firma da faliment sau se desfiinteaza si ramaneti fara loc de munca, aveti dreptul insa la indemnizatia de somaj dupa cum urmeaza:
- o perioada de 6 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de pana la 5 ani, dar nu mai putin de un an;
- 9 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare intre 5 si 10 ani;
- 12 luni pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
am inteles, dar trebuie sa semnez demisa in care este specificat articolul pentru somaj?
daca angajatul isi da demisia nu mai beneficiaza de somaj.
Decizia de concediere respectiv de trimitere in somaj se aduce la cunostinta salariatului cu un preaviz de 30 zile de la data desfacerii C.M
.
ex:
Catre : doamna ( d -nul ) .................
Prin prezenta va instiintam ca incepand cu data 06.06.2012 postul dvs. se restructureaza.
Ca urmare, de la acesta data , vi se va desface contractul individual de munca incheiat cu societatea noastra in conformitate cu art.65 (1) din Codul Muncii .
Data : 18.05.2015
BEN46 a scris:

Decizia de concediere respectiv de trimitere in somaj se aduce la cunostinta salariatului cu un preaviz de 30 zile de la data desfacerii C.M
....

In ce text de lege este prevazut asa ceva ? .... :-/