Forum Discuţii contabile şi ... Achiziţii şi livrări ... Factura in lei de la furnizor extern
Discuție deschisă în Achiziţii şi livrări intracomunitare

Factura in lei de la furnizor extern

Buna seara
Am tot citit discutiile si nu am reusit sa ma lamuresc...parerile sunt oarecum impartite. Am inchiriat un site , fara sa stiu ca furnizorul este din Cehia.
Firma noastra este neplatitoare de TVA, iar factura a fost facuta la pretul fara TVA ( daca era platitoare de TVA valoarea facturii era mai mare ) , si in LEI .
Trebuie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Trebuie sa devin platitor de TVA pentru o factura de 140 lei ?
Daca sunteti neplatitor de T.V.A. iar furnizorul dvs. era, trebuia sa va factureze cu T.V.A. Daca nu au facut-o, inseamna ca si ei sunt neplatitori. Nu trebuie sa va inscrieti in R.O.I. si nici sa deveniti platitor de T.V.A. pentru aceasta inchiriere de site.