Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA

1. Daca achizitionez produse dintr-un stat membru de la un platitor de tva am voie sa deduc tva? Dar in cazul unor prestari de servicii?
2. Sunt o firma platitoare de tva. Trebuie sa colectez tva daca fac vanzari unei persoane juridice intracomunitara platitoare de tva? Dar daca nu e platitoare de tva?
Prestarole de servicii au alt regim?
Pentru a putea avea relatii de afaceri cu parteneri din alte tari din U.E. trebuie sa va inscrieti in REGISTRUL OPERATORILOR INTRACOMUNITARI (R.O.I.). In relatiile cu acestia se factureaza fara T.V.A. (taxare inversa) si aveti drept de deducere pentru T.V.A. platita pentru achizitiile din Romania.