Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Remorcaj pe dunare -tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Remorcaj pe dunare -tva

va rog daca ma puteti ajuta:
- un agent economic roman, inreg platitor tva detine un remorcher cu care efectueaza servicii de remorcaj pe dunare si canal dunare- m neagra catre nave apartinind tari din ue si non ue. cum se trateaza aceste servicii din punct de vedere al tva?
multumesc anticipat!
Depinde cine sunt beneficiarii: daca sunt persoane juridice sau fizice romane, factureaza cu T.V.A., daca firmele sunt U.E., atunci e prestare de servicii intracomunitara si se factureaza fara T.V.A. (taxare inversa), si daca firmele sunt non U.E. se factureaza tot fara T.V.A. (export).