avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme de familie- am lasat copilul in grija ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme de familie- am lasat copilul in grija familiei mele, cum il iau daca familia nu e de acord ?

buna am o problema de familie . am o fetita de 12 ani pe care am lasato sub ingrijirea mamei mele iar fratele meu a pus stapanire pe fata ,incerc sa imi eau fata si sa o aduc cu mine in anglia pentu ai oferi un viitor . iar fratele meu , mama mea si cumnata mea ma santajeaza daca nu mai trimit bani acasa si daca merg acasa sa eau fata imi rup mainile si picioarele. ce pot sa fac?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:42, 16 Mai 2013
Daca nu va puteti lua minora si ei se opun puteti sa deschideti proces impotriva lor si sa executati hotararea.
Adica veti veni insotia de executor judecatoresc.
Dar, ca sa plecati in Anglia nu ar trebui si acordul tatalui minorei?
Sau aveti hotarare veche?
Cat a stat copilul in grija familiei dvs ?
Va trebui sa va adresati instantei cu cerere in baza art 495 NCC.
1) Parintii pot cere oricand instantei de tutela inapoierea copilului de la orice persoana care il tine fara drept.
Bineinteles ca exista riscul ca instanta sa respinga cererea daca fata nu vrea sa vina la dvs si daca e obisnuita cu familia dvs, depinde si de cat timp e copilul la ei.
.
(2) Instanta de tutela poate respinge cererea numai daca inapoierea este vadit contrara interesului superior al copilului.
(3) Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

Exista si varianta sa mergeti la scoala s-o luati si gata. Daca fata n-are pasaport, va trebui sa stati aici sa-i faceti si abia apoi sa plecati.

Copilul are tata, care e situatia ?
Ultima modificare: Joi, 16 Mai 2013
gi-jane2, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plecare de acasa la 16 ani Andreea2909 Andreea2909 Buna ziua ! Fata mea in varsta de 16 ani a plecat de acasa azi si s-a mutat la prietenul ei in varsta de 25 de ani. Pot sa o aduc acasa daca ea nu este tinuta ... (vezi toată discuția)
Pot pleca de acasa la 17 ani? dianaadriana99 dianaadriana99 Buna seara, am 17 ani. As vrea sa stiu daca parintii impreuna cu politia sau Protectia Copilului pot sa ma ia inapoi acasa daca am plecat de bunavoie? Potrivit ... (vezi toată discuția)
Dreptul mamei asupra minorei Bossde_Boss Bossde_Boss Buna ziua!... Cumnata mea are o fata dintr-o casatorie anteriaoara in varsta de 15-16 ani (fata), care a fost in grija bunicii sale (mama cumnatei) . Bunica ... (vezi toată discuția)