Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme de familie- am lasat copilul in grija ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme de familie- am lasat copilul in grija familiei mele, cum il iau daca familia nu e de acord ?

buna am o problema de familie . am o fetita de 12 ani pe care am lasato sub ingrijirea mamei mele iar fratele meu a pus stapanire pe fata ,incerc sa imi eau fata si sa o aduc cu mine in anglia pentu ai oferi un viitor . iar fratele meu , mama mea si cumnata mea ma santajeaza daca nu mai trimit bani acasa si daca merg acasa sa eau fata imi rup mainile si picioarele. ce pot sa fac?
Daca nu va puteti lua minora si ei se opun puteti sa deschideti proces impotriva lor si sa executati hotararea.
Adica veti veni insotia de executor judecatoresc.
Dar, ca sa plecati in Anglia nu ar trebui si acordul tatalui minorei?
Sau aveti hotarare veche?
Cat a stat copilul in grija familiei dvs ?
Va trebui sa va adresati instantei cu cerere in baza art 495 NCC.
1) Parintii pot cere oricand instantei de tutela inapoierea copilului de la orice persoana care il tine fara drept.
Bineinteles ca exista riscul ca instanta sa respinga cererea daca fata nu vrea sa vina la dvs si daca e obisnuita cu familia dvs, depinde si de cat timp e copilul la ei.
.
(2) Instanta de tutela poate respinge cererea numai daca inapoierea este vadit contrara interesului superior al copilului.
(3) Ascultarea copilului este obligatorie, dispozitiile art. 264 fiind aplicabile.

Exista si varianta sa mergeti la scoala s-o luati si gata. Daca fata n-are pasaport, va trebui sa stati aici sa-i faceti si abia apoi sa plecati.

Copilul are tata, care e situatia ?
gi-jane2, moderator