Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Suspendare firma la Registrul Comertului - ce am de ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Suspendare firma la Registrul Comertului - ce am de facut mai departe?

Buna ziua ! Am suspendat azi firma pe o perioada de 3 ani la Registrul Comertului.Va rog sa-mi spuneti care mai sunt pasii la Administratia Financiara, ce trebuie facut acolo , daca anuntam suspendarea si ce trebuie depus in materie de declaratii, bilant etc., daca se mai depun sau nu . Taxa pentru suspendare a fost 320 lei, nu am inteles de ce, si as dori sa stiu daca mai platesc taxa la reluarea activitatii.O seara frumoasa !
Va adresati Administratiei Finantelor Publice completand declaratie 010 si anexand hotararea AGA insotita de copie dupa mentiunea eliberata de ORC si certificatul constatator. Puteti solicita si derogarea de la depunerea lunara a balantei.
La reluarea activitatii veti achita din nou taxa pentru inscrierea mentiunii, si va veti prezenta la ORC cu hotararea AGA de reluare a activitatii, certificatul constatator in original, cerere si declaratia model 3.