avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 822 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Mesaje calomnioase pe Facebook
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Mesaje calomnioase pe Facebook

ce masuri se pot lua impotriva celor care iti trimit mesaje calomnioase,de santaj si prin care jignesc toata familia fara a avea nici o baza reala ?
este obligatoriu sa sesizezi politia?
Daca cunoasteti autorul mesajelor,formulati plangere la politie
Buna ziua,
Plangere in instanta solicitand daune morale.
De ce nu blocati pe respectivii astfel incat sa nu mai aiba acces la contul dumneavoastra?
av. Gabriel Klein Kiritescu
e obligatoriu sesizarea la politie?
acolo se amana lucrurile
altceva se mai poate face?
~ Conținut șters la cerere ~
Buna ziua!Care sunt pasii de urmat pentru a face o plingere in instanta in acest caz?Ce daune morale se pot cere?

nu mi-e "prieten",nu-l cunosc,nu i-am raspuns,dar mesajul l-am primit si nu pot trece cu vederea acest fapt.
Ultima modificare: Duminică, 19 Mai 2013
Cornel Vasile, Consilier juridic

Alte discuții în legătură

Jignire in mesaj privat olx DanCristian199 DanCristian199 Buna ziua Am pus un anunt pe olx pe contul prietenei mele cu acordul ei,unde i am lasat si nr de tel Un tip i a scris un mesaj acolo,unde incerca sa se ... (vezi toată discuția)
Cineva a creat conturi facebook și instagram cu pozele mele. am raportat, dar au fost suspendate și conturile mele și nu mai vor să le deblocheze. cum aș putea să-i dau în judecată? Sandra.maria Sandra.maria Am si eu o intrebare .Am gasit un cont de facebook care imi foloseste pozele . Cont fake . L-am raportat la cei de la facebook , dupa 5 min dupa ce am raportat ... (vezi toată discuția)
Hărțuire pe facebook Nicoyoyo Nicoyoyo Sunt hărțuită de 4 luni de zile pe Facebook,își face numai conturi false,mă amenință,mă jignește și lase mesaje și la prieteni,ce pot face, pentru ... (vezi toată discuția)