Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Soacra mea a nascut 2 copii pe unul l-a dat spre infiere.Parintii acestuia au decedat .Anul acesta a decedat si el.a mai ramas in viata doar sotul meu.Poate mosteni averea celui decedat ? Singurele acte doveditoare sunt certificatul de infiere in care acesta are numele soacrei mele si toate actele soacrei mele (decedate)
Numai daca infierea a fost facuta cu efecte restranse, atunci cel infiat isi mentine relatiile de rudenie cu familia parintilor naturali si astfel el va putea mosteni si va putea fi mostenit de rudele familiei naturale.
Din ce reiese aceasta ,exista un act ori unde trebuie sa ma interesez?Noi avem un act de infiere din 1960.Sotul meu este singura ruda ramasa in viata care a si avut grije de el .Multumesc mult.