Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... CALOMNIE ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

CALOMNIE ?

Buna seara ! Ma numesc Virgil si va rog sa-mi dati o solutie . Am facut greseala si am dat nr. de tel. unei persoane de gen fem. si acum ma deranjeaza, indiferent de ora si pe fix si pe mobil si imi trimite tot felul de mesaje triviale,desi am rugat-o frumos sa renunte sa ma mai sune. Suna din min. in min. iar eu inchid dar degeaba. Apoi incearca varianta cu mesaje scrise pe mobil care sunt de nereprodus. Acest lucru se intampla incontinuu. Ce ma sfatuiti sa fac,nu am cu cine sa ma inteleg ,vorbesc deja singur si la propriu si la figurat . Va multumesc !
Buna seara,

Sunati la compania de telefonie mobila si relatati-le situatia in care va aflati, sunt sigur ca o pot trece pe un blacklist si sa nu mai poata sa va deranjeze.

Iar calomnia si insulta sunt momentan abrogate din Codul Penal.
Conditionat de generatia aparatului telefonic pe care il de exista optiunea blocarea anumitor numere
Referitor la calomnie si insulta,acestea au fost reintroduse ca infractiun
iIeri, 29 apr. 2013, cu unanimitate de voturi, CCR a constatat că ”dezlegarea dată problemelor de drept judecate prin Decizia ICCJ – Secțiile Unite nr.8/2010 este neconstituțională, contravenind Constituției și Deciziei CCCR nr.62/2007”.
Într-adevăr, cred și eu că demersul instanței supreme de a invalida o decizie a CCR constituie un amestec nepermis în atribuțiile acesteia. De altfel, noua decizie a CCR este conformă cu practica ei constantă, asumată prin Deciziile nr.20/2000, nr.62/2007, nr.783/2009, nr.124/2010, nr.414/2010, nr.1039/2012. În această din urmă decizie CCR a reţinut în mod expres că, “în cazul constatării neconstituţionalităţii unor dispoziţii de abrogare, acestea îşi încetează efectele juridice în condiţiile prevăzute de art.147 alin.(1) din Constituţie, iar prevederile legale care au format obiectul abrogării continuă să producă efecte, deoarece acesta este un efect specific al pierderii legitimităţii constituţionale (…), sancţiune diferită şi mult mai gravă decât o simplă abrogare a unui text normativ. În continuare, Curtea reţine că nicio altă autoritate publică, fie ea şi instanţă judecătorească, nu poate contesta considerentele de principiu rezultate din jurisprudenţa Curţii Constituţionale, aceasta fiind obligată să le aplice în mod corespunzător, respectarea deciziilor Curţii Constituţionale fiind o componentă esenţială a statului de drept.[ link extern ] /

[ link extern ]

A fost publicata in M.O.F?