Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu minim brut
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu minim brut

care este salariul minim brut care trebuie acordat unui absolvent de studii superioare?precizez ca angajatul va lucra in alt domeniu decat in cel pe care l-a studiat..multumesc!
Daca salariatul nu are nici o pretentie, faceti actul aditional cu 1 martie.
ITM verifica numai daca salariul este cel putin cel minim pe economie. Restul sunt pevederi ale CCM.
Puteti face act aditional care sa-si produca efecte de la 01 ianuarie 2009 si sa fie incheiat in luna martie 2009.
Pentru ianuarie si februarie, puteti face declaratii rectificative si state rectificativve.
Solutia corecta este actul aditional ,care desi incheiat in prezent, sa fie cu aplicare de la 1 ian. Se fac rectificative la ianuarie si la februarie in cazul in care ati depus deja statele si declaratiile. Este posibil ca declaratiile la februarie sa nu le aveti depuse si in acest caz nu aveti mari modificari de facut.