avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... SRL-D si Pfa asigurari
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

SRL-D si Pfa asigurari

Buna ziua,

Ma adresez si eu dvs cu urmatoarea intrebare. Doresc sa imi infiintez un SRL-D.
Ideea este ca momentan detin si un PFA pe asigurari pentru ca asa m-a obligat societatea la care lucrez.
Ce vreau sa stiu este daca mai pot infiinta acest SRL-D daca detin si acest PFA.
Am citit pe net ca as putea , dar problema intervine la ONRC Ploiesti care mi-a spus ca nu se poate ca detin acest PFA si sunt inregistrat fiscal.
Va rog daca se poate sa imi dati un citat din lege care imi spune ca pot sa infiintez acest SRL-D.

Multumesc.

Cel mai recent răspuns: Daniela Bolog , Consultant credite si finantari 12:52, 20 Mai 2013
OUG 6/2011
Art. 2. — (1) În înțelesul prezentei ordonanțe de urgență,
întreprinzătorul tânăr, beneficiar al programului, denumit în
continuare întreprinzător debutant, este persoana fizică majoră
care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are capacitate juridică deplină de exercițiu, are vârsta de până la 35 de ani, împliniți cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societății cu răspundere limitată în
registrul comerțului;
b) anterior datei înmatriculării societății în registrul comerțului nu a mai deținut și nu deține calitatea de acționar, asociat sau membru al organelor de conducere ale unei întreprinderi
constituite în Spațiul Economic European;
c) înființează pentru prima dată o societate cu răspundere limitată în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările
ulterioare, și ale prezentei ordonanțe de urgență;
d) completează o declarație pe propria răspundere, sub sancțiunea legii penale, că îndeplinește condițiile prevăzute la lit. b), pe care o depune la registrul comerțului odată cu cererea de înmatriculare a societății.

Detalii gasiti aici:
[ link extern ] /

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infiintare srl-d gioanag gioanag Buna ziua. O persoana care este autorizata ca si Persoana Fizica Autorizata poate sa isi deschida si un SRL-D, fara sa renunte la PFA? Va multumesc. (vezi toată discuția)
Fonduri europene pentru tineri 2011 Ing3ras Ing3ras In cazul in care \"am\" o firma cu un prieten, imi mai pot face inca o firma prin programul \"Fonduri europene pentru tineri 2011 \" ? Sau cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Srl-d pappa pappa buna seara ce se intampla sunt actionar la doua firme detin sub 5% si as dori sa stiu daca as putea sa infiintez un srl-d(eu am citit legea si dupa ... (vezi toată discuția)