avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale infiintare SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

infiintare SRL-D

Buna ziua.
O persoana care este autorizata ca si Persoana Fizica Autorizata poate sa isi deschida si un SRL-D, fara sa renunte la PFA?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 23:18, 27 Noiembrie 2014
Cf OUG 6/2011:

Art. 2. — (1) În înțelesul prezentei ordonanțe de urgență,întreprinzătorul tânăr, beneficiar al programului, denumit în continuare întreprinzător debutant, este persoana fizică majoră
care îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
a) are capacitate juridică deplină de exercițiu, are vârsta depână la 35 de ani, împliniți cel mai târziu în ziua înregistrării cererii de înmatriculare a societății cu răspundere limitată în
registrul comerțului;
b) anterior datei înmatriculării societății în registrul comerțului nu a mai deținut și nu deține calitatea de acționar, asociat sau membru al organelor de conducere ale unei întreprinderi
constituite în Spațiul Economic European;
c) înființează pentru prima dată o societate cu răspundere limitată în condițiile Legii nr. 31/1990 privind societățile comerciale, republicată, cu modificările și completările
ulterioare, și ale prezentei ordonanțe de urgență;
d) completează o declarație pe propria răspundere, sub sancțiunea legii penale, că îndeplinește condițiile prevăzute la lit. b), pe care o depune la registrul comerțului odată cu cererea de înmatriculare a societății.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Fonduri europene pentru tineri 2011 Ing3ras Ing3ras In cazul in care \"am\" o firma cu un prieten, imi mai pot face inca o firma prin programul \"Fonduri europene pentru tineri 2011 \" ? Sau cum ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Srl-d si pfa asigurari valyb valyb Buna ziua, Ma adresez si eu dvs cu urmatoarea intrebare. Doresc sa imi infiintez un SRL-D. Ideea este ca momentan detin si un PFA pe asigurari pentru ca ... (vezi toată discuția)
Srl-d pappa pappa buna seara ce se intampla sunt actionar la doua firme detin sub 5% si as dori sa stiu daca as putea sa infiintez un srl-d(eu am citit legea si dupa ... (vezi toată discuția)