Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie concediu prenatal- formula calcul
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie concediu prenatal- formula calcul

Buna ziua,
va rog , daca se poate, sa-mi spuneti si mie cum se calculeaza ind.pt concediu prenatal/lauzie..eu am avut un salar brut de 1230 in ultimele 12 luni...

multumesc
o zi buna!
1. Se aduna veniturile brute din cele 6 luni anterioare lunii in care intrati in concediu de maternitate, se imparte acaesta la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).

2. Mzbc se inmulteste cu 85% si se obtine indemnizatia zilnica de concediu de maternitate (Izcm).

3. Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical si se obtine indemnizatia lunara pentru concediul de maternitate

4. Izcm este aceeasi pe toata durata concediului de maternitate (sarcina si lauzie) dar indemnziatia lunara poate fi diferita in functie de numarul de zile lucratoare din luna.
ok.suma care se retine pt CAS cum se calculeaza?

multumesc