Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua.Am avut un unchi divortat ,care a lasat toata averea fostei sale sotii prin 2 testamente.El a murit, iar sotia sa a infiat o femeie care dupa moartea ei a mostenit conform testamentelor toata averea .Am atacat infierea cei sase descendenti ai unchiului ,dar am pierdut,fiind astfel inlaturati de la mostenire.As dori sa va intreb daca dupa noul cod civil noi cei sase descendenti nu avem drept la jumatate din cota succesorala a testatorului?Va multumesc.
asud, utilizator
Actiunea in reductiune se prescie in trei ani de la decesul testatorului.