avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 888 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testament

Buna ziua.Am avut un unchi divortat ,care a lasat toata averea fostei sale sotii prin 2 testamente.El a murit, iar sotia sa a infiat o femeie care dupa moartea ei a mostenit conform testamentelor toata averea .Am atacat infierea cei sase descendenti ai unchiului ,dar am pierdut,fiind astfel inlaturati de la mostenire.As dori sa va intreb daca dupa noul cod civil noi cei sase descendenti nu avem drept la jumatate din cota succesorala a testatorului?Va multumesc.
Ultima modificare: Luni, 20 Mai 2013
asud, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters250994 , utilizator 14:58, 20 Mai 2013
Actiunea in reductiune se prescie in trei ani de la decesul testatorului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Are drept de mostenire? dddro dddro Buna ziua.Mama s-a casatorit cu actualul meu tata cand eu aveam 6 ani.Impreuna au construit o casa in care stau eu cu sotia.Mama a decedat in urma cu 9 ani,iar ... (vezi toată discuția)
Mostenire fara rezultat ContSters212788 ContSters212788 Daca bunicii mei au lasat testament ca dupa moartea lor unchiul meu sa primeasca mostenirea iar acesta la randul lui a lasat mostenirea cu testament fiului ... (vezi toată discuția)
Consecinte infiere la mostenire masso masso buna ziua! va relev urmatorul fapt: 2 frati, chiar gemeni; unul este infiat cand erau mici de catre fratele tatalui lor- devin deci oficial, veri; mama lor ... (vezi toată discuția)