avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva factura bilet de avion
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva factura bilet de avion

am o factura de la wizz ungaria (fara tva , in HUF ) pe care imi scrie la tva ,, scutit cu drept de deducere ,, cum fac nota contabila pt acesta factura? se declara in 390??
biletul de avion a fost pe ruta Ungaria -Germania.
urgenta !!!!
multumesc !
Buna ziua,

ART. 143 Scutiri pentru exporturi sau alte operaţiuni similare, pentru livrări intracomunitare şi pentru transportul internaţional şi intracomunitar
g) transportul internaţional de persoane;

Nota contabila ( consideram ca este o deplasare)
625 = 401

INSTRUCȚIUNI
pentru completarea formularului (390 VIES) "Declarație recapitulativă privind
livrările/achizițiile/prestările intracomunitare"
1.1. Declarația recapitulativă se depune lunar, în condițiile prevăzute la art. 156^4
din Codul fiscal, până la data de 25 inclusiv a lunii următoare unei luni calendaristice,
de către persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA conform art. 153 sau
art. 153^1 din Codul fiscal.
1.2. Persoanele impozabile înregistrate în scopuri de TVA depun declarația
recapitulativă numai pentru lunile calendaristice în care ia naştere exigibilitatea taxei
pentru:
a) livrările intracomunitare scutite de taxă în condițiile prevăzute la art. 143 alin.
(2) lit. a) şi d) din Codul fiscal, pentru care exigibilitatea taxei a luat naştere în luna
calendaristică respectivă;
b) livrările de bunuri efectuate în cadrul unei operațiuni triunghiulare prevăzute la
art. 132^1 alin. (5) din Codul fiscal efectuate în statul membru de sosire a bunurilor şi
care se declară drept livrări intracomunitare cu cod T, pentru care exigibilitatea de
taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă;
c) prestările de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal efectuate în
beneficiul unor persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în
Comunitate, altele decât cele scutite de TVA în statul membru în care acestea sunt
impozabile, pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică
respectivă;
d) achizițiile intracomunitare de bunuri taxabile, pentru care exigibilitatea de taxă
a luat naştere în luna calendaristică respectivă;
e) achizițiile de servicii prevăzute la art. 133 alin. (2) din Codul fiscal, efectuate de
persoane impozabile din România care au obligația plății taxei conform art. 150 alin.
(2), pentru care exigibilitatea de taxă a luat naştere în luna calendaristică respectivă,
de la persoane impozabile nestabilite în România, dar stabilite în Comunitate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prestari servicii intracomunitare-declaratia 390-decont tva roxanag roxanag Buna seara, Am prestari de servicii intracomunitare(servicii traducere ,servicii de turism),pe care evident le -am declarat in declaratia 390-VIES.Firma ... (vezi toată discuția)
Achiziti de servicii intracomunitare ccgmau ccgmau am primit de la un client facturi de chirie pentru tehnica de calcul emise de o firma din germania. facturile sunt pentru lunile aug, sept, oct, nov, au fost ... (vezi toată discuția)