Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... data pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

data pensionare

nascut in luna 10 anul 1955, barbat.
M-am angajat pe 12.08.1975.
Am lucrat 11 luni in grupa I de munca si 23 ani si 3 luni in grupa a II-a de munca.
Acum sunt incadrat fara grupa de munca si totalizez 38 ani vechime.

Cind pot iesi la pensie ????

Multumesc
Grupele superioare de munca I si II,au fost pana la 31/03/2001.
Asadar,pana la varsta de 45 de ani si 5 luni(octombrie 1955-Martie 2001)nu puteti avea 34 de ani si 3 luni in aceste grupe.Daca dupa 01/04/2001 ati lucrat in conditii speciale sau deosebite de munca un anumit numar de ani,precizati acest lucru.

-Clarificati anii,pe grupe si conditii.
Am facut o greseala,luand in calcul 11 ani,in loc de 11 luni in grupa I-a.

Scuze pentru aceasta greseala.
Multumesc pentru raspuns !