Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate nerevizuibila.
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate nerevizuibila.

Gen:F
Data nasterii:22.08.1958
Stagiul de cotizare: 28 ani 5 luni 13 zile,din care grupa 2-a 6 ani 7 luni si 20 zile (considerat stagiu potential 1 an,6 luni si 17 zile)
Alte date:La data de 01.06.2006 m-am pensionat cu boala obisnuita gradul 3 cu drept de munca,acumuland de atunci si pana in prezent o vechime de 7 ani cu program de 4 ore considerata 3,5 ani.

Intrebare:vechimea acumulata ulterior pensionarii se adauga la stagiul total de cotizare pentru pensionarea nerevizuibila in anul 2014,la varsta de 56 ani ?
Daca aveti stagiu potential,nu puteti trece la nerevizuibil.
Asta inseamna ca la deschiderea drepturilor,nu aveati realizat stagiul complet de cotizare.
Pentru a putea trece la nerevizuibil,trebuia ca in ultima decizie sa aveti un stagiu total de cotizare de 31 de ani si 2 luni.
De la pensie de invaliditate se poate trece doar la cea de limita de varsta.
Limita de varsta la 61 de ani si 2 luni.

Legea 263/2010

ART. 82

(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.

(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.