Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Firma recuperari
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Firma recuperari

Buna ziua
Am si eu cateva intrebari . Multumesc.
Acum 10 minute m-a contactat o persoana de la Top Factoring, care spun ei ca au preluat o datorie de 120 lei din 2004 de la connexm iar in momentul de fata mi-au spus ca am o datorie de 870 ron
De ce timp de 3 ani si ceva aproape 4 ani nu am mai primit nici o facturam nici o notificarem iar acum, mi-a spus ca daca nu platesc suma de 870 ron iim trimite o citatie in instanta
Va multumesc
MI-au trimis o notificare dar dupa 3-4 anim de ce in tot acest timp nu ma mai contactat nimeni .,
sfatul meu nu platiti nimic, nu o sa vadea in judecata. oricum datoria este mai veche de 3 ani, deci s-a prescris.
E prescrisa datoria, daca faptele sunt asa cum le relatati dvs.Simpla notificare nu intrerupe termenul de prescriptie.
De asemenea si sfatul meu este sa nu platiti nimic. Acea notificare v-au trimis-o cu confirmare de primire?
In situatia in care v-au trimis-o fara confirmare de primire ea nu are valoare juridica, iar daca v-au trimis-o si fara confirmare de primire si dupa ce a intervenit termenul de prescriptie de 3 ani chiar nu au ce va face!