Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Acte necesare schimbare destinatie spatiu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Acte necesare schimbare destinatie spatiu

Buna ziua,
Subiectul prezentat de mine este urmatorul: vacinul mea si-a deschis un atelier reparatii Tv in anul 1995, eu fiind de acord cu acest atelier. De aproximativ 5 ani a schimbat destinatia spatiului in spalatorie auto. Situatia actuala este de nedescris intrucat mizeria, zgomotul si praful fac aproape imposibila locuirea acolo. Intrebarea mea este: ce acte sunt necesare pentru schimbarea destinatiei spatiului din atelier tv in spalatorie auto, si daca era necesar si consimtamantul meu pentru obtinerea autorizatiei de functionare?
Cu stima.
Dumneavoastra i-ati dat acordul pentru schimbare de destinatie din locuinta in spatiu comercial si nu in atelier reparatii tv, iar spalatoria auto este tot un spatiu comercial. Deci nu mai puteti sa-i retrageti acordul dat.
Daca aveti probleme de mizerie si altele, puteti sa faceti o reclamatie la garda de mediu care ii poate impune sa respecte anumite reguli stabilite de lege pentru activitatea pe care o desfasoara.
Buna ziua,

Schimbarea destinatiei unui spatiu se face prin Autorizatie de Constructie, adica trebuie parcursa procedura cu Certificatul de urbanism, apoi Avize prealabile si, ulterior, Autorizatia propriu-zisa.

In ce priveste Autorizarea pentru functionare, ramane la latitudinea primariei respective, daca solicita, sau nu, consimtamantul vecinilor. Nu este o regula clara, insa, de obicei, pentru o schimbare majora de destinatie, precum aceasta, Primaria ar fi trebuit sa-i solicite sa schimbe destinatia urbanistica a spatiului, inainte de a-l autoriza pentru functionare.

Acestea sunt informatiile. Concluziile le trageti d-voastra.
Primoris SRL, Consilier juridic