Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cumulare salariu si pensie de urmas
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cumulare salariu si pensie de urmas

Buna ziua!

As dori sa stiu daca mai exista acea prevedere cu privire la cumularea pensiei de urmas cu un salariu pana in limita a 35% din salariul mediu brut. A fost sau nu eliminata?

Va multumesc!
Legea nr.263/2010 prevede :
Art. 118

(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).

(2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5).