avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cu cat se reduce varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cu cat se reduce varsta de pensionare?

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 17:46, 15 Noiembrie 2009
pt grupa a iia reducerea e de 3 luni la an
deci....7 ani si 11 luni reducere
petea a scris:

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?


Pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de munca cuprins intre 30 - 32 de ani , beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.
petea a scris:

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?

Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioade lucrate in grupa II de munca opereaza numai pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Ambele raspunsuri date de colegii mei sunt corecte, primul raspuns vizand stagiul aferent perioadei lucrate in grupa iar cel de-al doilea raspuns vazand reducerea varstei standard de pensionare.
Varstele de pensionare reduse nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Ultima modificare: Luni, 21 Septembrie 2009
Gabriela Pintea, Consilier juridic
sa inteleg ca ,in baza legii 100/2008 se acorda 3 luni pentru 1 an de grupa a II a pentru ca am mai pus aceasta intrebare cu ceva timp in urma si mi sa spus ca voi primi 2 luni ptr.fiecare an . eu am 8 ani lucrati ceea ce ar presupune 24 luni reducere ,deci virsta de pensionare va fi 58 de ani ???(sunt femeie)
multumesc
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare (pentru 8 ani lucrati in grupa a II-a ) cu 1,5 ani, potrivit art.42 alin.1 din Legea nr.19/2000.

Alte discuții în legătură

Pensie la limita de varsta maria_mova maria_mova Buna seara ,ma numesc Maria si am o intrebare in legatura cu mama mea pensionara :data nasterii: 1954,26 septembrie 25 ani si 7 luni in grupa II . La cati ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata suzi52 suzi52 M-am nascut la 28 martie 1952, sunt invatatoare, am 37 ani vechime la catedra. Doresc sa stiu daca ma pot pensiona cu data de 1 sept 2010 fara a pierde din ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partial samybv2007 samybv2007 Buna ziua, Numele meu este Agafia, am 54 de ani sunt educatoare, Sunt nascuta pe 23 august 1955, am o vechime in munca de 35 de ani, iar in invatamant de 32 ... (vezi toată discuția)