Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cu cat se reduce varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cu cat se reduce varsta de pensionare?

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?
pt grupa a iia reducerea e de 3 luni la an
deci....7 ani si 11 luni reducere
petea a scris:

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?

Pentru un stagiu de cotizare in conditii deosebite de munca cuprins intre 30 - 32 de ani , beneficiati de reducerea varstei standard de pensionare cu 7 ani.
petea a scris:

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?

Reducerea varstei standard de pensionare pentru perioade lucrate in grupa II de munca opereaza numai pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Ambele raspunsuri date de colegii mei sunt corecte, primul raspuns vizand stagiul aferent perioadei lucrate in grupa iar cel de-al doilea raspuns vazand reducerea varstei standard de pensionare.
Varstele de pensionare reduse nu pot fi mai mici de 50 de ani pentru femei si de 55 de ani pentru barbati.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Gabriela Pintea, Consilier juridic
sa inteleg ca ,in baza legii 100/2008 se acorda 3 luni pentru 1 an de grupa a II a pentru ca am mai pus aceasta intrebare cu ceva timp in urma si mi sa spus ca voi primi 2 luni ptr.fiecare an . eu am 8 ani lucrati ceea ce ar presupune 24 luni reducere ,deci virsta de pensionare va fi 58 de ani ???(sunt femeie)
multumesc
Aveti dreptul la reducerea varstei standard de pensionare (pentru 8 ani lucrati in grupa a II-a ) cu 1,5 ani, potrivit art.42 alin.1 din Legea nr.19/2000.