Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... cu cat se reduce varsta de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

cu cat se reduce varsta de pensionare?

La 31 ani si 8 luni de grupa a II a, cu cat se reduce varsta de pensionare exact?
Stimata Doamna,
Va multumesc pentru ajutorul pe care il acordati.
Va propun cazuri a doua colege. 1 Nascuta iulie 1959
1.03.1980-1.03.2001 Grupa II de munca
1.03.2001-prezent grupa speciala
2 Nascuta august 1958
10.09.1983-15.08.1996 Grupa I
18.08.1996-21.03.2001 Grupa II
21.03.2001-prezent grupa deosebita
Cand pot iesi la pensie, Multumesc!
In primul rand ambele doamne lucreaza in conditii deosebite / speciale din 01.04.2001, data intrarii in vigoare a Legii nr. 19/2000.

Avand in vedere anii in care s-au nascut, amandoua pot beneficia de pensie pentru limita de varsta la implinirea varstei standard de pensionare de 60 de ani; stagiul complet este de 30 de ani iar stagiul minim de 15 ani.

Conditia referitoare la stagiu o indeplinesc amandoua avand in vedere stagiul aferent activitatii desfasurate in grupe de munca (depasesc stagiul complet de cotizare).

Prima dvs. colega poate beneficia de pensie anticipata partiala la 55 de ani si de pensie pentru limita la 55 de ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator activitatii desfasurate in grupa de munca.

A doua colega poate beneficia de pensie anticipata partiala tot la 55 de ani si de pensie pentru limita de varsta la 56 ani si 6 luni, varsta standard de pensionare fiind redusa corespunzator activitatii desfasurate in grupe de munca.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
Stimata Doamna,
Va multumsc pentru raspunsul promt. Eu gresesc undeva si va rog sa-mi explicati unde: revin la exemplu colegei nr. 1 1.03.1980-1.03.2001 grupa a II-a se echivaleaza cu grupa deosebita, la 20 de ani inseamna o reducere de 4 ani si 6 luni. 1.03.2001 -1.11.2009 gupa speciala 8 ani si 8 luni, conform tabel 5 legea 19 pe 2000 inseamna o reducere de 5 ani, conform articolului 46 cele doua grupa se pot cumula rezultand 5+4,6=9.6 . Avand varsta de peste 50 de ani dupa calculul meu se poate pensiona. Unde gresesc?
Multumesc !
Gresiti atunci cand cumulati reducerile. Reducerile prevazute de Legea nr. 19/2000 nu se cumuleaza. Repet, colegele dvs. lucreaza in conditii deosebite / speciale din 01.04.2001, nu din martie 2001.

Avand in vedere cap. B, sectiunea VIII, art. 44 din Ordinul nr. 340/2001 putem discuta, in cazul primei colege, de o reducere a varstei standard de pensionare de maxim 6 ani si 6 luni dar pana va implini colega aceasta varsta va intra in vigoare viitoarea lege a pensiilor. Reveniti!

Consilier juridic,
Gabriela Pintea