Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Conditii pentru acordare somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Conditii pentru acordare somaj

pot beneficia de somaj daca inceteaza CIM pt.ca se inchide firma ,daca am un contract de cenzor cu conv.civila .la un bloc (prestari servicii dupa care se plateste tot) in val/de 50 lei net, si sunt contabila la un bloc unde tot cu conv.civila unde depun declaratia 100 lunar si primesc net 150 lei lunar Mentionez ca mai am 3 ani pana la pensia normala nascuta in martie 1956 si as dori sa stiu daca va trebui sa ma duc in pensie anticipata partiala pt.ca nu se mai acorda somaj daca poti beneficia de vreun fel de pensie. Va multumesc
Conf art 17 alin 1 lit k Lg 76/2002 in vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii sunt persoanele carora le-a încetat activitatea desfasurata exclusiv pe baza convenţiei civile.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie sa incetati si conventiile civile.

2. - Indemnizatia de somaj se acorda chiar daca indepliniti conditiile pentru pensie anticipata sau pensie anticipata partiala.
- Indemnizatia de somaj nu se acorda in cazul in care indepliniti conditiile pentru pensie pentru limita de varsta (dar asta va fi in iulie 2016).

3. Perioada de somaj indemnizat este stagiu de cotizare la pensie, contributia fiind platita de Agentia de Somaj.
Art. 34 din Legea nr.76/2002:
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
....
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;

Iar Normele de aplicare a Legii 76/2002 prevad:

Art. 16.

Prin nu îndeplinesc condiţiile de pensionare conform legii, potrivit art. 34 alin. (1) lit. c) din lege, se înţelege:
a) neîndeplinirea condiţiilor legale de pensionare pentru limitã de vârstã;
b) situaţia în care persoana nu beneficiazã de pensie de invaliditate;
c) nesolicitarea pensionãrii anticipate, dacã sunt îndeplinite condiţiile prevãzute de lege.

Normele nu se refera si la pensionarea anticipata partiala , asa cum se mentioneaza in mesajul postat anterior.