Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Comision sau dobanda?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Comision sau dobanda?

O institutie financiar nebancara care acorda credite de consum, percepe o suma pentru acest serviciu, respectiv 4%/luna aplicat la soldul creditului. Aceasta suma e neaparat sa fie numita dobanda in contractul de credit/ imprumut? Sau poate sa fie numita si comision? Exista vreo diferenta intre cele 2?
Multumesc
Exista o diferenta clara intre dobanda si comision.
Ambele sunt costuri: dobanda poate fi variabila in functie de anumiti factori ( gen indicii euribor/robor), in timp ce comisionul este fix.
Comisioanele pot fi aplicabile o singura data - de ex. la acordarea creditului, sau la rambursarea anticipata, sau din contra pot sa fie periodice - de obicei calculate ca si procent la soldul creditului, insa s-au mai vazut si contracte smechere in care comisionul se calculeaza ca procent la suma acordata:((
Dobanda, in schimb, se calculeaza in procent pe an, si se percepe constant pana la rambursarea creditului.

Incredibil acest comision, ajungeti la un cost de 48%/ an, doar din comision! Astea sunt preturi de camatari!:(
Va multumesc pentru precizari dna. Diana Persa. Intr-adevar e mult, insa poate veti fi surprinsa, dar dupa o vizita in teren pe care am efectuat-o pe la aceste IFN-uri, cam astea sun comisioanele.
davideg a scris:

Exista o diferenta clara intre dobanda si comision.

dna.David, pentru ca deduc din raspunsul dvs. ca ati putea sa imi dati mai multe detalii, v-as ruga sa fiti putin mai concreta cu privire la diferentele dintre aceste 2 notiuni. Din raspunsurile primite as vrea sa inteleg daca un IFN poate sa perceapa pentru creditele/ imprumuturile acordate comision si nu dobanda. Si fie ca da, fie ca nu, am nevoie si de o trimitere la un temei legal.
Va multumesc