Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediu medical

Buna ziua.
Am un angajat cu Contract de munca temporara, a carui durata expira la 30.06.2013. Din data de 27.04.2013 acesta se afla in concediu medical (preconizat cel putin pana la 30.06.2013).
As vrea sa stiu daca la data expirarii Contractului de munca, adica la 30.06.2013 ii pot inchide Contractul (conform art. 56 lit. i)?
Multumesc.
Art.49 C.mun. prevede:
,,,
(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.
(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca, se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art.56 C.mun. dispune:
1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
....

Prin urmare, daca nu se mai doreste prelungirea duratei c.i.m. , atunci acesta va inceta de drept indiferent daca salariatul se afla sau nu in concediu medical.
Multumesc pentru raspuns!