Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM perioada determinata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM perioada determinata

In cazul unei angajate care a ramas insarcinata, in timpul contractului pe perioada determinata, contractul inceteaza de drept in momentul stabilit in CIM? Sau exista restrictii in ceea ce priveste incheierea CIM-ului pe motiv ca e insarcinata?
Nu exista restrictii pentru asa ceva, in situatia data. C.i.m. va inceta de drept la data expirarii duratei pentru care a fost incheiat.

art.56 C.mun.
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:
i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;
1. Din Codul muncii:

Art. 49

(5) De fiecare data cand in timpul perioadei de suspendare a contractului intervine o cauza de incetare de drept a contractului individual de munca, cauza de incetare de drept prevaleaza.

(6) In cazul suspendarii contractului individual de munca se suspenda toate termenele care au legatura cu incheierea, modificarea, executarea sau incetarea contractului individual de munca, cu exceptia situatiilor in care contractul individual de munca inceteaza de drept.

Art. 56
(1) Contractul individual de munca existent inceteaza de drept:

i) la data expirarii termenului contractului individual de munca incheiat pe durata determinata;

2. Asadar CIM inceteaza de drept la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care se afla salariata la acea data.