Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Deducere cheltuieli combustibil PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Deducere cheltuieli combustibil PFA

pentru a deduce combustibilul de 50 % la un cabinet de avocatura, autoturismul
apartine cabinetului, trebuiesc intocmite foi de parcurs? este vorba de cheltuielile aferente anului 2012.
[ link extern ]

,,În vederea acordării deductibilităţii integrale la calculul venitului net anual, justificarea utilizării vehiculelor se efectuează pe baza documentelor justificative şi prin întocmirea foii de parcurs care trebuie să cuprindă cel puţin următoarele informaţii: categoria de vehicul utilizat, scopul şi locul deplasării, kilometrii parcurşi, norma proprie de consum carburant pe kilometru parcurs.''
deci, doar daca aveti dreptul la deductibilitatea 100% a cheltuielilor cu combustibilul sau daca deduceti TVA,cf art. 145^1 din codul fiscal,intocmiti foaie de parcurs.