Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Modificare din platitor in neplatitor TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Modificare din platitor in neplatitor TVA

Buna ziua,

Sunt platitor de TVA si doresc a transforma firma in neplatitoare de TVA. Mentionez ca sunt la zi cu darile la stat si cheltuielile cu angajatii si nu depasesc cifra de afaceri de 65.000 euro pe an.
Se poate acest lucru? Si daca da, trebuie sa platesc catre stat toti banii din TVA care au fost dedusi?

Va multumesc anticipat!
Da se poate.

Cum sunteti inregistrat? Lunar sau trimestrial?
Daca sunteti la luna, puteti solicita in fiecare luna intre 1-10 ale lunii.
Daca sunteti la trimestru, puteti solicita in fiecare trimestru intre 1-10 ale trimestriului, adica de patru ori pe an.

Neplatitor (cu acte) deveniti de la data comunicarii deciziei fiscului.
Platesc TVA-ul trimestrial. Mentionez ca am adresat aceasta intrebare deoarece si contabilul si un avocat de drept comercial imi spusesera ca ma pot transforma in neplatitor de TVA, dar voi fi nevoit sa platesc la Fisc acei 24% pe care i-am dedus de la inceputul afacerii si pana acum, ceea ce inseamna o suma imensa.
teo_tiseanu, utilizator
Da, oarecum asa este. Trebuiesc facute ajustari la TVA la stocuri de exemplu, daca aveti marfa pe stoc (si deci nu ati apucat sa o vindeti), trebuie calculat si platit TVA pentru marfa respectiva. La fel si la mijloacele fixe, trebuie facute ajustari, in anumite conditii etc. Deci rezolvati problema asta. vindeti stocurile, platiti tva-ul incasat si treceti apoi la neplatitor dupa 1-10 iulie sau dupa 1-10 octombrie, odata cu decizia primita.

P.S. acum am vazut asta:
teo_tiseanu a scris:
...dar voi fi nevoit sa platesc la Fisc acei 24% pe care i-am dedus de la inceputul afacerii si pana acum

Nuuu, in nici un caz !!! Cum de la inceputul afacerii? Nu!
Doar TVA ce il aveti acum in marfa ca sa zic asa ..

trandafir2, moderator
Da, am inteles referitor la marfurile aflate pe stoc. Problema e la mijloacele fixe si aici la refer la o hala din ISOPAN-uri, pentru ca nu s-a facut inca amortizarea.
La hala trebuie facuta ajustarea TVA si returnarea sumelor deduse pentru perioada pentru care nu este amortizata.