Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... inmatriculare auto cu probleme
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

inmatriculare auto cu probleme

Am cumparat un autoturism sh( acelasi despre care am postat in urma cu 2 luni) ,fabricat in 2004, la care am primit duplicat "in alb" la cartea de identiate( nu sunt trecuti proprietarii anteriori).Cand am mers la finante sa aflu cat este timbrul de mediu, mi s-a spus ca nu mi se poate face calculul cu anul 2004 pentru ca nu este specificat in cartea de identitate cine a fost primul proprietar si cand a inmatriculat-o ,si ca se i-a in calcul ultima inmatriculare(2008,conform certificatului de ibnmatriculare),lucru care aproape imi dubleaza suma pe care o am de platit.
De unde pot obtine o dovada ,un document care sa ateste prima inmatriculare?

Multumesc!

adighita, utilizator
Adresati-va oficial la SPR evidenta auto care detine fisa auto de la acordarea primului numar de circulatie