Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... De ce nu se poate angaja pe un post vacant in ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

De ce nu se poate angaja pe un post vacant in administratie ?

Un functionar public pleaca dintr-o Primarie prin DEMISIE. Solicitand Prefecturii obtinerea avizului pentru ocuparea postului unic vacant , aceasta respinge aprobarea , specificand ca finantele nu au bugetat decat primele trei trimestre salariile . Demisia si-a produs efecte la 1 aprilie , intr-o perioada in care bugetarea era in curs . Dorim sa stim daca este corect sau nu raspunsul prefecturii ?
Nu este corect raspunsul Prefecturii. Daca s-a bugetat salariile pentru primele trei trimestre, inseaman ca si postul ramas liber dupa demisie este bugetat.