avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1825 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata

buna seara ! sunt nascuta pe 03 05 1956 am iesit la pensie anticipat pe 03 05 2012 la varsta de 55 ani si 10 luni cu un stadiu de cotizare de 40 ani si 13 zile si doresc sa stiu daca la implinirea varstei standard de pensionare pensia mea ramane aceasta sau se recalculeaza .....va multumesc si va doresc numai bine
Se recalculeaza
Pensia dvs. se va recalcula conform prevederilor de mai jos:

Legea nr.263/2010:

ART. 64
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.

ART. 67
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată parţială se transformă în pensie pentru limită de vârstă şi se recalculează prin eliminarea diminuării prevăzute la art. 65 alin. (4) şi prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate parţiale.
(2) Transformarea pensiei anticipate parţiale în pensie pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu.
ce inseamna diminuare daca acum sa calculat din exemplu;743 de ron cit la suta este diminuarea daca eu iau numai 350 roni in fiecare luna si sunt nascuta in 2955.oct si am lucrat din 1973.mar pina in anul 2011.mar cind a-m cerut aticiparea care este diminuarea la suma sus mentionata.multumesc
Aveti dreptul la pensie limita de varsta in ianuarie 2016. Ati realizat un stagiu de 38 de ani.
Stagiul complet prevazut de lege este de 30 de ani si 3 luni.
Iesind la pensie anticipata partiala in martie 2011, aveti 4 ani si 10 luni (58 de luni) de anticipare. Penalizarea este de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, in total 58 x 0,75% = 43,5%.
Acest 43,5% ramane pana in ianuarie 2016, cand pensia dvs, se va transforma din oficiu in pensie limita de varsta si se va anula penalizarea de 43,5%.

Verificati decizia de pensie, trebuie sa fie scris ca este pensie anticipata partiala si mentionat si procentul de penalizare. Ce punctaj este trecut in decizie?
multumesc frumos pt raspuns va rog daca se poate sa-mi spuneti si cum anume se recalculeaza ca sa-mi pot face si eu o idee ...va multumesc si imi cer scuze daca sunt prea insistenta ...va doresc o zi buna !

Alte discuții în legătură

Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta bucur mihaela bucur mihaela Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de ... (vezi toată discuția)
Pensie anticipata partiala ContSters295942 ContSters295942 Buna dimineata Vin cu rugamintea de am lamuri in ceea ce priveste pensia mea , stagiu de cotizare 33 ani 2 luni 24 zile gr2(lg 3/1977) 12ani conditii ... (vezi toată discuția)
Pensionare anticipata carmenystrate carmenystrate Buna seara! Am implinit 55 ani in ianuarie 2016, si in luna noiembrie voi avea vechime in munca 32 ani (am terminat facultatea in 1984 si m-am angajat. La ce ... (vezi toată discuția)