Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie anticipata partiala

Buna dimineata
Vin cu rugamintea de am lamuri in ceea ce priveste pensia mea ,
stagiu de cotizare 33 ani 2 luni 24 zile
gr2(lg 3/1977) 12ani
conditii normale 17ani 3luni 3zile
spor gr2 am 3ani
punctaj mediu anual 0,95541(din care art.170;0,05408)valoare punct pensie 762,10
care va vfi pensia mea ?
pe cerere este o stampila simulare pensie prin determinare punctaj mediu anual
aceasta va fi pensia mea sau este numai o simulare
va multumesc de lamurire
Pentru un raspuns am nevoie de luna si anul nasterii, precum si de precizarea ca sunteti barbat sau femeie.
Sunt femeie nascuta 23.11.1957
Conform art. 62 din Legea pensiilor (263/2010): "(1) Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
(2) În cazul persoanelor prevăzute la art. 6 alin. (1) pct. I lit. c), pentru obţinerea pensiei anticipate, pe lângă condiţiile prevăzute la alin. (1), este necesară şi realizarea stagiului minim de cotizare în specialitate, prevăzut în anexa nr. 6, şi care se află în una dintre următoarele situaţii:
a) sunt trecute în rezervă/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a împlinirii limitei de vârstă în grad prevăzute de statutul cadrelor militare/poliţiştilor/funcţionarilor publici cu statut special din sistemul administraţiei penitenciare sau ca urmare a reorganizării unor unităţi şi a reducerii unor funcţii din statele de organizare, precum şi pentru alte motive sau nevoi ale instituţiilor din domeniul apărării naţionale, ordinii publice şi siguranţei naţionale;
b) sunt trecute în rezervă sau direct în retragere/au încetat raporturile de serviciu ca urmare a clasării ca inapt sau apt limitat pentru serviciul militar/serviciu de către comisiile de expertiză medico-militară.
(3) La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c) şi g).
(4) Cuantumul pensiei anticipate se stabileşte în aceleaşi condiţii în care se stabileşte cel al pensiei pentru limită de vârstã."
Merita de mentionat si prevederile art. 64:
"(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia anticipată se transformă în pensie
 pentru limită de vârstă şi se recalculează prin adăugarea perioadelor asimilate şi a eventualelor stagii de cotizare realizate în perioada de suspendare a plăţii pensiei anticipate.
(2) Transformarea pensiei anticipate în pensie
 pentru limită de vârstă, în condiţiile prevăzute la alin. (1), se face din oficiu."
Conform Anexei 5 la susmentionata lege, femeile nascute in luna noiembrie 1957, au dreptul la pensie pentru limita de varsta cu indeplinirea urmaroatelor conditii: varsta de 60 de ani si 11 luni, stagiu complet dr cotizare de 30 de ani si 11 luni, stagiu minim de cotizare de 15 ani. Data iesirii la pensie: luna octombrie 2018. SUCCES !
1. - Daca vi s-a facut simularea la Casa de Pensii atunci pensia calculata (intreaga) va fi de 0,95541 x 762,10 = 729 lei.
- Daca solicitati pensie anticipata partiala atunci aceasta pensie se diminueaza cu 0,75% pentru fiecare luna de anticipare, pana la data cand veti indeplini conditiile pentru pensie pentru limita de varsta.

2. - Nu ati precizat daca in cei 33 de ani si 2 luni intra si sporul de 3 ani pentru cei 12 ani de gr. a II-a de munca.
- In raspunsul meu eu am considerat ca intra.

3. Pentru o femeie nascuta in noiembrie 1957 varsta standard de pensionare este de 60 de ani si 11 luni, stagiul complet de cotizare este de 30 de ani si 11 luni iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

4. Pentru cei 12 ani lucrati in gr. a II-a de munca:
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani si 6 luni (60/11 - 2/6 = 58 de ani si 5 luni);
- se adauga la stagiul de cotizare 3 ani ( 30/2 + 3/0 = 33 de ani si 2 luni).

5. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 58 de ani si 5 luni, in aprilie 2016;
- pensie anticipata partiala, la 55 de ani si 11 luni, in octombrie 2013.

6. - Daca veti solicita pensie anticipata partiala cu data de 23.10.2013 atunci diminuarea pensiei va fi de 0,75% x 30 luni de anticipare = 22,5%.
- In aprilie 2016 pensia anticipata partiala se transforma, din oficiu, in pensie pentru limita de varsta si se recalculeaza eliminandu-se diminuarea.

multumesc de lamurire