Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Deces....platim noi urmasii impozitele restante al ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Deces....platim noi urmasii impozitele restante al decedatului????

buna ziua as dori si eu un raspuns daca stiti cumva...anul trecut a decedat tatal meu si avea ceva datorii la taxe si impozite neplatite,acum mi-a venit cu dobanda cu tot o suma in jur de 25. de mil,aveam 2 masini pe numele lui si casa inclusiv...fiind urmasii lui normal k masinile si casa ne-a ramas noua,imi spuneti putin ma pot executa silit de bunuri pt neplata impozitului..?? eu am cerut o amanare in rate ceva caci nu imi permit acum chiar nu am bani X-(
Da, va pot executa silit daca ati dezbatut mostenirea.
inca nici mostenirea sau succesiune cum se numeste nu am facut-o...in fine cu impozitele au venit acum ca le trebuie banii jos si inca rapid..intrebam si eu caci sa scot bani in cateva zile suma aceea nu am...nu am inteles in ce sens dezbatut mostenirea??? bunurile lui normal caci acum sunt ale nostre dupa succesiune dar stiam ceva de genul ca ce ramane mostenire nu pot executa ...
Trebuie dezbatuta succesiunea , in urma eliberarii certificatului de mostenitor pe numele dvs si a celor care mai au vocatie la succesiunea tatalui dvs, frati si mama dvs, veti deveni proprietarii bunurilor si va trebui sa achitati si pasivul succesiunii, adica datoriile pe care le avea defunctul.
va multumesc pentru raspuns...deci oricum pana terminam cu succesiunea si toate actele inca nu pot executa bunurile persoanei decedate...suntem in 3 si normal ca daca e de platit platim fiecare datoriile restante pentru a evita alte probleme...o dumineca frumoasa va doresc
Stati linistit, primaria nu va executa casa sau masinile. Cel mult veniturile, daca le aveti.
Pe casa cel mult va pune sechestru si puteti sta mult si bine fara sa platiti impozitele.
Dar avand in vedere ca suma este mica si sunteti 3 persoane ...nu va fi o problema sa platiti.